Kladenská věž získala prestižní titul Stavba roku 2020

Celkem 8 titulů se může pyšnit cenou Stavby roku za rok 2020 již 28. ročníku prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku. Jedním z oceněných je i Veolia Smart Control Tower, kterou jako jednu z 84 přihlášených staveb do soutěže navštívila odborná porota složená ze zástupců jednotlivých vypisovatelů z řad architektů a inženýrů.

Odborná porota během července a srpna navštívila v rámci hodnocení všech 84 přihlášených staveb. Právě osobní prohlídka všech objektů je klíčová pro práci poroty. „Měli zájem se seznámit se všemi, kteří se podíleli na záměru přestavby bývalého věžového vodojemu, od myšlenky až po jeho realizaci,“ řekl Bohdan Soukup, technický ředitel společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS),který dozoroval stavbu Veolia Smart Control Tower od začátku až po konečné razítko ukončující více než dvouletou proměnu objektu. "V případě objektu bývalé vodárny Kladno ze třicátých let minulého století cenu udělujeme za zvládnutou konverzi starého nepotřebného objektu. Bývalá vodárenská věž poskytla prostor pro umístění vodárenského dispečinku a ostatních kontrolních prvků celé krajské vodárenské sítě," uvedla porota.

„Věžový vodojem v areálu společnosti Středočeské vodárny již několik let neplnil svůj účel, a tak myšlenka najít této unikátní stavbě z 30. let minulého století jiné využití byla logickým krokem vedoucím k přestavbě vodojemu na multifunkční objekt,“ uvedl Jakub Hanzl, generální ředitel SVAS, podle kterého se podařilo najít symbiózu výjimečné technické památky s novou technologií.

V novém víceúčelovém vodojemu se nachází vodárenský dispečink, dvě moderní expozice zabývající se příběhem vody a biodiverzitou a v nejvyšším patře se nalézá panoramatická zasedací místnost s nebývalou vyhlídkou.

Držitelé letošních titulů Stavba roku 2020 získají unikátní symbolické křišťálové ocenění v podobě razítka vyrobené nižborskou sklárnou Rückl podle návrhu předního českého designéra Ronyho Plesla. Právě symbol ocenění má představovat poslední „razítko“ v procesu celé realizace stavby.

Bližší informace najdete v odkazu: