Ráj orchidejí v bývalém odkališti zachráněn

Český svaz ochránců přírody vykoupil za finanční podpory Nadačního fondu Veolia část přírodovědně unikátní lokality na Broumovsku. Bývalé odkaliště dolu a úpravny měděné rudy je tak již čvtrtou zachráněnou lokalitou v rámci projektu Vraťme vodu přírodě.

Při těžbě a zpracování rud vzniká odpad v podobě jakési kaše z rozdrcených hornin, která je ukládána na odkaliště. Na první pohled se může zdát, že snad ani nemůže být průmyslem zdevastovanější plocha, nehostinná pro cokoliv živého. Opak je však pravdou.

Podobná na živiny chudá místa záhy osidlují ty nejvzácnější druhy rostlin a živočichů. Vzácných proto, že potřebují otevřený prostor, kterého v naší krajině mnoho není. Ve snaze každý kousek půdy nějak využít se i takováhle místa „rekultivují“, což ve výsledku znamená ničení jejich unikátnosti. Odkaliště u Jivky naštěstí tento osud minul. Díky tomu se uměle vytvořená planina se spoustou jezírek a mokřin stala mimo jiné domovem několika druhů orchidejí (kruštík tmavočervený, prstnatec pleťový), vzácné přesličky cídivky různobarvé, skokanů, užovek, ještěrek, čolků, vážek…

Vykoupeno 4.5 hektaru

Odkaliště je rozděleno údolím potoka na dvě části. Jižní patří státu, Velkojaroměřský pozemkový spolek na ní dělá již roky cílená opatření ke „zbrždění sukcese“ (stará se, aby nezarostla) a díky tomu patří k biologicky nejcennějším plochám chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Severní část byla v soukromých rukách, a proto byla možnost nějaké cílené ochrany omezená, naopak hrozilo riziko zalesnění. Z tohoto důvodu zde Český svaz ochránců přírody za finanční pomocí Nadačního fondu Veolia celých 4,5 hektaru odkoupil. Nadační fond Veolia přispěl i na následnou údržbu lokality – obnovu tůní a redukci náletových dřevin – která proběhne během zimy.

Čtyři zachráněné lokality

Odkaliště Jivka je již čtvrtou lokalitou vykoupenou ve spolupráci Českého svazu ochránců přírody a Nadačního fondu Veolia (po Chválovně u Vimperka, Sedmihorských mokřadech v Českém ráji a Znosimského mokřadu u Vlašimi). „Pro společnost Veolia je ochrana přírody samozřejmým závazkem, protože veškerá naše činnost je s životním prostředím pevně spjata. S Českým svazem ochránců přírody spolupracuje náš nadační fond od roku 2018. Pomáháme jim mokřadní oblasti vykupovat a dále je chránit,“ řekla Eva Kučerová, ředitelka komunikace skupiny Veolia pro střední a východní Evropu.

Velkojaroměřský pozemkový spolek je jednou ze základních organizací Českého svazu ochránců přírody. Patří k největším pozemkovým spolkům u nás – pečuje o více jak 80 lokalit (téměř 500 hektarů) po celé republice. Pozemkové spolky jsou neziskové organizace, chránící přírodní a kulturní dědictví na základě vlastnických či uživatelských práv k cenným pozemkům a objektům.