Víte, jak zvládat dopady klimatické krize? Pak se přihlašte do soutěže Adapterra Awards

Odstartoval třetí ročník soutěže Adapterra Awards. Až do konce března můžete přihlašovat projekty, které pomáhají přizpůsobit naše města, domy a krajinu klimatické změně. Adapterra Award vytváří unikátní databázi nejlepších příkladů adaptačních opatření, ve které najde inspiraci domácí kutil i odborník.

Své projekty mohou do soutěže přihlašovat na webu adapterraawards.cz jak jednotlivci, tak organizace, která projekt financovala, projektovala, podílela se na jeho výstavbě nebo ho vlastní. Jedinou podmínkou je, že nesmí jít o opatření na papíře, hlásit se mohou jen hotové realizace. Nejlepší nápady se mohou těšit na zahraniční exkurzi či finanční odměnu.

Organizátoři letos podtrhli také mezinárodní rozměr soutěže a nově vyhlásí Cenu rakouského a českého příhraničí. Vedle odborné poroty bude moci od začátku srpna do poloviny října v online hlasování vybírat svou “miss sympatie” i veřejnost. Autoři vítězných projektů se mohou, vedle zahraničních exkurzí za adaptačními opatřeními na změnu klimatu, těšit na dvojici finančních cen: v kategorii volná krajina 100 tisíc korun a nově za počin v zastavěném území měst a obcí 50 tisíc korun. A porota letos opět ocení i nejzdařilejší adaptační opatření z Prahy.

V rekordním loňském ročníku lidé přihlásili do soutěžní přehlídky Adapterra Awards 78 projektů, jedenadvacet z nich postoupilo do finále. Ty nasbíraly celkem osm tisíc hlasů od svých podporovatelů, vítěznou “miss sympatie” se stala řeka Dyje a projekt Povodí Moravy na prodloužení jejích meandrů o více než třetinu. V kategorii Volná krajina podporovanou Nestlé Česko zvítězil Lubor Křížek se svým počinem malých tůněk a mezí k zadržení vody, mezi firmami zase zazářila ČSOB a její radlický kampus. Vítězství za nejlepší klimatickou adaptaci na rodinném domě obdržel slaměný dům v Dobřejovicích.

Letošní vítěze vyhlásí Nadace Partnerství na konferenci věnované adaptačním opatřením 4. 11. 2021 v Praze.Záštitu letošní soutěži udělil předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil. Soutěž probíhá za podpory Státního fondu životního prostředí ČR.

Všechny inspirativní projekty do letošního ročníku zasílejte do 31. 3. 2021. Více na adapterraawards.cz.

Zdroj: opzp.cz